Kreditka, ďakujem, že si

Ťažké peňaženky plné kovových mincí v čoraz väčšej miere nahrádzajú ľahké plastové platobné karty. Vďaka nim môžeme platiť rýchlo, pohodlne, kedykoľvek a už takmer aj kdekoľvek. A ak si trúfnete na kreditnú kartu, hotovosť vám nikdy chýbať nebude.

 

Najväčším pozitívom kreditných kariet je to, že nám umožňujú čerpanie spotrebného úveru. K jeho dosiahnutiu nie je potrebný žiadny ručiteľ a veľa ráz ani založenie účtu v banke alebo inej finančnej inštitúcii, ktorá danú kartu vydáva.

Kreditka – dobrý sluha, zlý pán

Kreditné karty nám ponúkajú množstvo výhod, no treba ich používať s rozumom. Myslite teda na to, že s kreditkou sa môžete ľahko zadlžiť, najmä ak radi a často utrácate alebo nemáte prehľad o míňaní svojich financií. Ak sa však touto kartou nenecháte ovládnuť, môže vám skutočne veľmi dobre poslúžiť.

 

Pohodlnosť a rýchlosť pri nakupovaní či výber hotovosti je pri kreditných kartách samozrejmosťou. Snáď najväčšou výhodou kreditiek je však možnosť nakupovania aj v prípade, že nemáme dostatok financií. Ak vás teda prekvapia nečakané výdavky, môžete sa spoľahnúť na nepretržitý prístup k finančnej rezerve.

 

Pri cestách do zahraničia nám kreditná karta zväčša automaticky zabezpečí rôzne druhy cestovného i úrazového poistenia. Dovolenkári a cestovatelia by tiež nemali zabúdať na to, že v zahraničí platíme kreditkou výhodnejšie. Vyhnete sa totiž návšteve zmenárne, a tak predídete zmenárenským poplatkom a šetríte svoj čas.

111

Na čo myslieť pri výbere

Vždy musíte brať na vedomie, že požičanú sumu treba, prirodzene, splatiť. Ak to stihnete v stanovenom časovom intervale, neplatíte žiadne úroky. Ak to však nestihnete, musíte rátať s vysokými úrokmi. Preto ak si viete ustriehnuť svoje výdavky a požičanú sumu dokážete vždy načas vrátiť, zamerajte sa pri výbere svojej kreditky najmä na dĺžku bezúročného obdobia.

 

Väčšinou je interval na splatenie požičanej sumy 45 dní, no napríklad v ZUNO môžete počítať s 55-dňovým bezúročným obdobím. Ak budete kartu používať len na platenie v obchodoch a svoj dlh budete splácať pravidelne v rámci bezúročného obdobia, s úrokmi sa trápiť vôbec nemusíte.

 

Keď ale budete svoju kreditku používať na drahšie nákupy, ktoré budete chcieť splácať postupne každý mesiac, alebo si neviete predstaviť život bez hotovosti, hľadajte kreditky s čo najnižším úrokom a poplatkami. Bezúročné obdobie vás pri takomto používaní kreditnej karty nemusí zaujímať, nakoľko ho nebudete využívať.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: